Rejonowy Zarząd Infrastruktury - Gdynia - Budynek Centrum Operacji Morskich w Gdyni

Rejonowy Zarząd Infrastruktury - Gdynia

czcionka większa czcionka normalna czcionka mniejsza
16.07.2018
Budynek Centrum Operacji Morskich w Gdyni

Dawniej gmach „Żeglugi Polskiej”

Budynek znajduje się na terenie układu historycznego śródmieścia miasta Gdyni wpisanego do rejestru zabytków województwa pomorskiego. Historyczny układ urbanistyczny śródmieścia Gdyni sięga korzeniami malej wsi rybackiej o średniowiecznej tradycji osadniczej, która na początku XX w. stając się modnym letniskiem, otrzymała w połowie lat 20-tych tegoż stulecia, niepowtarzalna szanse przeobrażenia w nowoczesne miasto u boku prężnego portu morskiego.

Na siedzibę „Żeglugi Polskiej” z inicjatywy dyrektora Juliana Rummla postawiono budynek przy ul. Waszyngtona w Gdyni wg projektu Adama Ballenstedta - inżyniera architekta z Poznania. Prace rozpoczęto jesienią 1927 roku. W trakcie budowy Julian Rummel odsunął inżyniera Adama Ballenstedta od budowy i przekazał nadzór nad budową ściągniętemu z Poznania inżynierowi Włodzimierzowi Głasce. On też był autorem projektu wnętrz budynku. Budowa została zakończona w styczniu 1929 roku. W następnych latach zaprojektowano i wybudowano kolejne budynki, jako części składowe głównego gmachu. Docelowo całość zamknięto w 1939 roku.

W budynku tym gościło także Polsko-Brytyjskie Towarzystwo Okrętowe, w którym „Żegluga Polska” posiadała 75% udziału.
Od 1945 roku budynek należy do Marynarki Wojennej RP. Do 2013 roku w budynku mieściło się Dowództwo Marynarki Wojennej. Obecnie Centrum Operacji Morskich Marynarki Wojennej – Dowództwo Komponentu Morskiego.

Obiekt na terenie historycznego układu urbanistycznego.

Autor artykułu: Wojciech ŻMIJEWSKI
Autor zdjęć: Wojciech KIC (STUDIO 22)

Kontakt

Rejonowy Zarząd Infrastruktury - Gdynia
Jana z Kolna 8b
81-301 Gdynia
tel. 261260174
fax. 261266240
rzigdynia.kancelaria@ron.mil.pl

    
  • BIP